Hogyan kell beperelni valakit?
Mit kell csinálni, amikor a másik nem fizeti vissza neked a tartozását? Kötelező ügyvédhez fordulni? Mik a perindítás lépései?

Mindenekelőtt tájékozódj!
Menj fel a Bíróságok honlapjára, ahol az Ügyfeleknek szóló menüben rengeteg információ érhető el a leggyakoribb ügyekről. A bíróságok ma már nagyon kiterjedt jogi tanácsadást nyújtanak: lehet e-mailt írni, sőt fogadóórák is vannak, ahol be lehet menni és tanácsot lehet kérni. Gyere el hozzám egy konzultációra, hogy átbeszéljük az ügyet és útbaigazítsalak! Egy ügyvédi konzultáció még annak is nagyon fontos, aki nem tud, vagy nem akar ügyvédet megbízni az ügyében. Minél korábban fordulsz hozzám, annál több mozgásterem marad, hogy kiválasszuk a leghatékonyabb módját, hogy az igényedet érvényesítsük.
- vannak-e bizonyítékaid,
- mik a várható költségek,
- mennyi idő lesz a per,
- a másik fél fizetőképes-e
- egyáltalán megéri-e pereskedni,
vagy más eljárást, például a peren kívüli mediációs eljárást kellene választani a megegyezés érdekében.
Még az utolsó utáni pillanatban is próbálj meg peren kívül megegyezni.
Küldjük tehát még egy utolsó felszólító levelet, amelyben összefoglaljuk a történteket, leírjuk az álláspontunkat és szabunk még egy utolsó határidőt:
A legjobb, ha papír alapú postai levelet adunk fel tértivevénnyel, hogy később bizonyítani tudjuk, hogy a másik fél átvette a levelünket. A felszólítással egyrészt nyomást gyakorolsz a másikra, adsz magatoknak még egy utolsó esélyt, hogy elkerüljétek a pereskedést, másrészt a bíróság is értékelni szokta, ha a pert megindító fél igazolja, hogy a másik fél nem hagyott neki más lehetőséget, mint a perindítás. Te mindent megpróbáltál, nem rajtad múlott.
Egy ilyen felszólító levelet nem kötelező, hogy ügyvéd írja, viszont a másik fél számára mindenképpen egy erős üzenet, ha ügyvéd által írt felszólító levelet kap, hiszen mutatja, hogy a szándékaid komolyak, ha nem válaszol, vagy nem fizet, akkor hamarosan pert indítasz vele szemben. Egy ügyvéd jogi érvelést is tud írni, ami mindenképpen emeli a levél súlyát.
Mi van akkor, ha nem válaszol az adós?
Ha nem kapsz választ, vagy olyan választ kapsz, amivel nem vagy elégedett, akkor pert kell indítani, hogy visszakapd a pénzed. Aki a pert indítja, azt úgy hívjuk, hogy felperes, akit beperelnek ő pedig az alperes. Ez csak a polgári jogi ügyekre igaz, büntetőeljárásban az ügyész és a vádlott állnak egymással szemben, az áldozat, vagy jogi elnevezéssel „sértett” nem igazán része az eljárásnak.
Ha 3 millió forint alatti a követelésed, akkor a bírósági per előtt egy ún. „fizetési meghagyásos eljárást” (fmh) kell megindítanod, ami ügyvéd és közjegyző előtt is lehetséges. Ezt az eljárást 3 és 30 millió forint összegű követelés esetén is igénybe lehet venni.
Mit jelent a keresetlevél?
A pert keresetlevéllel kell megindítani. A keresetlevél az első hosszú írásbeli beadvány, amelyben leírod, hogy mi történt és mit kérsz a bíróságtól. Egyre több ügyben vannak formanyomtatványok, amelyek segítenek a keresetlevél megírásában. Ezeket a nyomtatványokat szintén a Bíróságok honlapján éred el.
Pereskedéshez tehát valószínűleg ügyvéd segítségére lesz szükséged. Azért fogalmaztam úgy, hogy „valószínűleg”, mert sokszor a jogszabály szerint nem kötelező, hogy legyen ügyvéded. Például nem kötelező, hogy ügyvéd képviseljen a 30 millió Ft alatti követelés esetén, elsőfokon. Általában kötelező az ügyvédi képviselet a Törvényszék előtt, a magyar legfelsőbb bíróság, azaz a Kúria előtt és még egy sor ügyben.
Ha nem szeretnél ügyvédet, akkor is tanácsolom, hogy legalább egy konzultációra gyere el, ahol átbeszéljük az ügyedet és jogi tanácsot kapsz. A pereskedés mégis csak az ügyvédek szakmája.