Miért fontos a jogállam?
Mert ez a kapitalizmus és a jólét alapfeltétele. Ha alapítasz egy vállalkozást, hitelre lehet szükséged. Fel mered venni a hitelt, mert bízol magadban, bízol az ötletedben és tudod, hogy ha bajba kerülsz, megvéd a független és pártatlan bíróság. Persze sok minden közbeszólhat, de abban bízhatsz, hogy nem leszel önkény áldozata: Nem fog az uralkodó fej- és jószágvesztésre ítélni, nem fogják államosítani, az egyházi vezető nem fog kiátkozni.

A jogállam a gazdasági biztonság mellett a társadalmi békének is az alapfeltétele. Mert ha bűncselekmény áldozata leszel, nem neked kell bosszút állni, hanem az állam az, aki megkeresi és megbünteti az elkövetőt. Fordított helyzetben sem leszel önbíráskodás áldozata: megvédheted magadat a bíróságon, vagy elérheted, hogy jogszerű büntetésben részesülj.
Tökéletes ez a rendszer? Egyáltalán nem. Biztos vagyok benne, hogy számtalan kétely és ellenpélda jutott eszedbe, amikor a fenti sorokat olvastad. Mert a jogállam eddig sehol sem volt képes felszámolni a társadalmi egyenlőtlenségeket, a szegénységet, a bűnözést stb. Mégis az általunk ismert és kipróbált rendszerek közül ez biztosítja legmesszebbmenőkig a kitörés, az önmegvalósítás, a szellemi és anyagi függetlenség, biztonság megteremtésének a lehetőségét.
Tudjuk, hogy az emberiség történelmében voltak jó királyok. Voltak jó vallási vezetők. Akiknek az uralkodása alatt béke és viszonylagos jólét uralkodott. De ezek az időszakok személyeknek voltak köszönhetőek, és nem voltak képesek rendszerszinten garantálni a biztonságot és a jólétet. A jó uralkodó halálával mindig jöhetett egy zsarnok, aki visszahozta az emberek életébe a háborút, a nélkülözést, a kiszolgáltatottságot. Történelmi tapasztalatok vezették oda az emberiséget, hogy a világ legtöbb országában a király vagy a vallás helyére a jogot ültették mint uralkodót, annak gyakorlójaként pedig az intézményeket. A felvilágosodás során megfogalmazták a hatalommegosztás elvét, a fékek és ellensúlyok rendszerét, hogy létrejöhessen egy olyan államszervezet, amely hatékonyan és tartósan megakadályozza a zsarnokság kialakulását.
Ezért kell kifejeznünk, ha valami olyasmi történik, ami veszélyezteti a jogállamot. Mert a jogállam a garancia arra, hogy egyik korábbi elnyomó és igazságtalan rendszer sem tér vissza. Mert az általunk ismert és kipróbált államformák közül csak ez képes biztosítani a szabadságot, a versenyt és a békét.
Én a társadalmi béke irányából közelítek, te talán a gazdasági egyensúly felől. Mindkettőnkben közös, hogy egy olyan országban élünk, ahol emberek ezrei haltak meg a szabadságért küzdve, az elnyomástól szenvedve. A rendszerváltás óta eltelt időszak sosem látott gazdasági növekedést és társadalmi békét hozott. Tudjuk, hogy van mit veszítenünk.
(Az írást Yuval Noah Harari: Sapiens – Az emberiség rövid története c. műve inspirálta).