Mire érdemes figyelni, amikor kiveszel egy albérletet?
Az ideális albérlet megtalálásakor százféle szempontot mérlegelünk: legyen jó helyen a lakás, legyen benne külön szobám és persze ne legyen túl drága a bérleti díj stb. Ilyenkor gyakran háttérbe szorulnak a jogi kérdések, pedig egy átgondolatlan bérleti szerződés utóbb sok gondot okozhat.
Íme a legfontosabb jogi szempontok, amiket érdemes mérlegelni, mielőtt kiveszünk egy albérletet Ráadásként még néhány hasznos tippet is megosztok, amiket érdemes szem előtt tartani.

1) Tulajdonostól vedd ki az albérletet:
Az első, és egyik legfontosabb szempont, hogy meggyőződj arról, hogy a lakás tulajdonosától veszed ki a lakást / szobát. Ne hagyd, hogy átverjenek! Az ingatlanokra vonatkozó adatok – ideértve a tulajdonos személyét is – nyilvános adatok, amiket bárki megnézhet a földhivatal online rendszerében. A Földhivatal honlapjáról gyorsan eléred a nyilvántartást. A bal felső sarokban a Földhivatal Online-ra kattintva, ügyfélkapus bejelentkezést követően tudsz bejelentkezni. Elég letöltened a tulajdoni lapból készült kivonatot (ún. szemle), amely évente 2 lekérdezéskor ingyenes, azután 3000 Ft/lekérdezés. Az egész művelet nem több, mint 1 perc, de a tulajdoni lapból kiderül, hogy ki a lakás jelenlegi tulajdonosa. Ezzel pedig védheted magad.
2) Írjatok bérleti szerződést:
Kell-e egyáltalán szerződést írni? Mindenképpen javaslom, hogy írjatok szerződést. Egyrészt azért, mert így törvényes, másrészt azért, mert a szerződés mindkettőtök számára tisztázza a játékszabályokat. Fontos, hogy a szabályokat együtt átbeszéljétek, és mindenben megállapodjatok. Legjobb esetben a szerződést aláírjátok, és soha többet nem kell elővenni, mert minden ügyet meg tudtok beszélni egymással. A valóságban azonban gyakran adódnak olyan helyzetek, amikor jól jön a szerződés, amit újra lehet olvasni, vita esetén lehet rá hivatkozni.
3) Milyen egy jó bérleti szerződés?
A) Kik?
A Bérbeadó és a Bérlő kötik, írjátok bele a természetes személyazonosító adataitokat.
B) Miről?
Írjátok bele a helyrajzi számot és a pontos címet, továbbá ha csak egy szobát bérelsz, akkor azt minél pontosabban határozzátok meg, hogy melyik az a szoba. Itt még érdemes 1-2 mondatot leírni arról, hogy a lakás/szoba bútorozott vagy bútorozatlan, és ha vannak benne bútorok, akkor felsorolni, hogy mik azok.
C) Meddig?
A fő kérdés: határozott vagy határozatlan időre jön létre a szerződés. Határozott idő pl: 2023. január 1-től 2023. augusztus 31-ig. Határozatlan idő esetében csak a kezdő napot határozzuk meg és leírjuk, hogy a szerződés határozatlan időre jött létre. A két típus között alapvető különbség a felmondás szabályaiban lesz majd, lásd majd a 6. pontban.
D) Mennyiért?
Bérleti díj: számmal és betűvel is legyen kiírva. Fontos kikötni, hogy az milyen időtartamra vonatkozik, de általában havi bérleti díjat szokás megadni. Állapodjatok meg abban, hogy az adott hónapban meddig (pl: hónap 10. napjáig) és hogyan – átutalással vagy készpénzben – kell fizetni.
Ha adnod kell kauciót, akkor azt is ide írjátok le, hogy mennyit. Persze ezután fontos azt is tisztázni, hogy mi célt szolgál a kaució. Ezt sok okból el lehet kérni, általában a bérbeadókat védi, ha a bérlő 1) nem fizeti a lakbért, 2) a rezsit, 3) kárt okoz, vagy 4) idő előtt felmond. Tisztázzátok, hogy ezek közül melyikre (vagy mind a 4-re) vonatkozik-e kaució, és legyen benne a szerződésben, hogy a szerződés megszűnésekor a bérbeadó visszafizeti a kaució összegét.
E) Jogok és kötelezettségek
A Bérlő főkötelezettsége a lakbér megfizetése és az ún. „rendeltetésszerű használat”, ami azt jelenti, hogy a bérlő lakóhelynek használja a lakást vagy szobát, tehát nem irodának, vagy lakásétteremnek. A Bérbeadó főkötelezettsége, hogy biztosítsa, hogy a lakás / szoba használható, azaz van négy fal, fürdőszoba, konyha, háztartási gépek használható állapotban vannak. És tegye lehetővé, hogy te ott lakj, tehát adjon neked kulcsot, és másnak ne adja bérbe ugyanazt.
Itt még egy sor egyéb kérdést szükséges tisztázni, mint például, hogy hozhatod-e a háziállatod, továbbá, hogy a bérbeadó hogyan ellenőrizheti a használatot.
F) Megszűnés
A határozott időre kötött bérleti szerződést rendes felmondással nem lehet megszüntetni. A határozott idejű szerződésnek éppen az a lényege, hogy mindkét felet védi, ugyanis a szerződésben meghatározott ideig a szerződés fennáll, azaz van hol laknod, a bérbeadónak pedig lesz bevétele.
A határozatlan idejű szerződést lehet felmondani. Egyezzetek meg, hogy mennyi idővel előtte kell, hogy bérlőként a felmondásod bejelentsd a bérbeadónak.
Ezen felül, mindkét típusú bérleti szerződést meg lehet szüntetni közös megegyezéssel és azonnali hatályú felmondással is, ha arról a szerződésben rendelkeztetek.
4) Ne csak akkor, amikor már fáj a fog
Sajnos a legtöbben már csak akkor fordulnak fogorvoshoz, amikor már baj van. Amikor már fáj a fog. Pedig a rendszeres vizsgálatokkal megelőzhető lenne a nagyobb fájdalom. Hasonlóan, a bérleti szerződésekből eredő jogviták nagyobb része megelőzhető lenne, ha annak aláírása előtt a felek konzultálnának ügyvéddel, aki segít kiszűrni a jogellenes feltételeket és további szabályokat javasol. Egy konzultáció díja és ideje nem összehasonlítható azzal a helyzettel, amikor már jogi úton kell fellépni a másik féllel szemben, például azért, hogy visszaszerezzük a kauciót.
Bérleti szerződés megkötése előtt kérd a segítségem a szerződés átnézésére és
véleményezésére. Lépj velem kapcsolatba.