Mitől függ, hogy mennyibe kerül az adásvételi szerződés?
Ingatlan – lakás, ház vagy termőföld – adásvétele akkor következik be, amikor az adásvételi szerződés alapján az új tulajdonos tulajdonjogát a földhivatal bejegyzi. Ez azonban csak akkor történhet meg, ha az adásvételi szerződést ügyvéd vagy közjegyző írta. Tehát adásvétel esetén kötelező a jogi képviselet. Hiába csináltam már több tucat adásvételi szerződést, annyira eltérőek az egyes ügyek, hogy általánosan érvényes árlistát lehetetlen összeállítani. Fontos tudni, hogy az ügyvédi megbízási díj összegét jogszabály nem határozza meg.
Jelen írásomban az árazás fő szempontjait árulom el.

1) Milyen lépésekből áll az adásvétel folyamata?
Először is tisztázzuk, hogy milyen lépésekből áll össze egy „átlagos” adásvétel:
- egyeztetés: adatok bekérése, igények felmérése, az ingatlan jogi helyzetének tisztázása;
- okiratszerkesztés: a szerződés megírása, felek javaslatainak beépítése;
- aláírás: a felek azonosítása, a szerződés átolvasása, megmagyarázása, aláírása;
- földhivatali eljárás: a szerződés benyújtása az illetékes földhivatalhoz és az eljárásban való jogi képviselet, egészen az új tulajdonos tulajdonjogának bejegyzéséig.
Természetesen, ettől szinte csak bonyolultabb adásvételek zajlanak: az ingatlanon gyakran teher (pl: hitel) van, amit eladás előtt tehermentesíteni szükséges. A legtöbb esetben a vételárat nem egyösszegben fizeti a vevő, hiszen gyakran hitelt kell felvennie, ez pedig további lépéseket tesz szükségessé.
2) Mennyi az elvégzendő munka?
A legegyszerűbb az, amikor az adásvételi szerződést két magánszemély köti egymással, az ingatlan tehermentes, és a vételárat a vevő a szerződés aláírásával egyidőben kifizeti. Ilyenkor van a legkevesebb ügyvédi feladat.
Növeli az elvégzendő feladat mennyiségét, – és ezáltal a megbízási díjat is – ha az ingatlant az adásvétel előtt tehermentesíteni kell. Szintén több az ügyvédi munka, ha a vételár részleteit ügyvédi letétbe kell venni a felek érdekeinek védelmében. Ha van elővásárlásra jogosult (mint például termőföld esetében), akkor a jogosultakat értesíteni kell az adásvételről.
Ráadásul az ingatlan adásvételek esetében az ügyvédeket többirányú adminisztrációs kötelezettség terheli.
3) Mekkora az ügyvédi felelősség egy adásvétel során?
Muszáj megemlíteni azt is, hogy az ügyvédi felelősség az ingatlan adásvételek esetében az egyik legmagasabb, hiszen egy műhiba az ügyvédnek egyrészt anyagi következményekkel, másrészt ügyvédi fegyelmi felelősséggel is járhat.
4) Mit tudok biztosítani?
Adásvételi szerződés esetén tipikusan egyösszegű munkadíjat határozok meg, hiszen a folyamat viszonylag jól tervezhető. Biztosíthatom, hogy előre megmondom, hogy a szerződéskötés és a teljes folyamata mennyibe kerül. Nálam nincsenek rejtett költségek, pontosan tudni fogod, hogy éppen min dolgozom, és annak mi az ára. Ahhoz, hogy árajánlatot tudjak adni, szükséges átlátnom, hogy mi az elvégzendő feladat.
Naprakész vagyok az adásvétel minden lépésével és részletszabályával, tapasztalatommal megnyugtatóan kísérlek végig a teljes folyamaton. Mivel nincs két ugyanolyan adásvétel, fontos minél előbb ügyvédhez fordulnod, mert számtalan körülményt kell végiggondolni, átbeszélni.
Ha adásvétellel kapcsolatos kérdéseid lennének, keress bizalommal. Vedd fel velem a kapcsolatot, egy munkanapon belül válaszolok!